bet365

Στη ματσάρα της Τούμπας, ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 75', έκανε την ανατροπή, βρήκε γκολ στο 90', νίκησε με 3-2 την ΑΕΚ και είναι για τα καλά «ζωντανός» στη μάχη του πρωταθλήματος. Δυο γκολ ο Ντέλιας, το «χρυσό» ο Σάστρε για τους νικητές. Πινέδα και Βίντα σκόραραν για την Ένωση.

Για τον ΠΑΟΚ ήταν ένα ματς χωρίς αύριο και για την ΑΕΚ ένα match ball τίτλου. Στο τέλος της εντυπωσιακής «αετομαχίας» στο χορτάρι της Τούμπας, οι «ασπρόμαυροι» ήταν αυτοί που πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με ανατροπή, χάρη στο buzzer beater του Γιόαν Σάστρε στο 90ο λεπτό!

Ετσι ξεκίνησαν οι δύο «Δικέφαλοι»

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το ντέρμπι των «Δικεφάλων» στην Τούμπα, με αλλαγές και νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα του, σε σχέση με το σχήμα που είχε αρχίσει το τελευταίο ματς των play off στη Λαμία.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου επανάφερε στο αρχικό σχήμα τους Κουλιεράκη, Μπάμπα, Μεϊτέ, Α. Ζίβκοβιτς, Τάισον και Μπράντον Τόμας.

Έτσι μπροστά από τον Κοτάρσκι, που ήταν για ακόμα μια φορά κάτω από τα δοκάρια, οι Ότο, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης και Μπάμπα αποτελούσαν την τετράδα της άμυνας, με τους Μεϊτέ, Σβαμπ να είναι οι δύο εσωτερικοί μέσοι στον άξονα.

Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς (εξέτισε την ποινή της μιας αγωνιστικής) επέστρεψε στο δεξί άκρο της επίθεσης, ο Κωνσταντέλιας ξεκίνησε ως επιτελικός μέσος, ο Τάισον ήταν στο αριστερό άκρο και ο Μπράντον Τόμας στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Ματίας Αλμέιδα παράταξε την ΑΕΚ ακριβώς με την ίδια ενδεκάδα που είχε επιλέξει στο 3-0 με τον Παναθηναϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Ο Αθανασιάδης ήταν στην εστία, οι Χατζισαφί, Κάλενς, Βίντα και Ρότα συνέθεσαν την τετράδα της άμυνας, οι Σιμάνσκι και Γιόνσον ξεκίνησαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, με τον Πινέδα αριστερά, τον Ελίασον δεξιά και τον Αραούχο πίσω από τον προωθημένο Πόνσε.

Εντυπωσιακό 45 λεπτο, με γκολ, πάθος, ένταση

Η ένταση και το πάθος των 22 ποδοσφαιριστών ξεχείλιζε στο χορτάρι της Τούμπας. Εκπληκτικό παιχνίδι στα πρώτα 45 λεπτά, με δύο γκολ, ευκαιρίες για τις δύο ομάδες και τους δύο τερματοφύλακες (Κοτάρσκι, Αθανασιάδης)ν να είναι οι κορυφαίοι του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο χορτάρι της Τούμπας και χρειάστηκε μόλις 130’’ για να φτάσει στο γκολ. Το ξεκίνημα των «ασπρόμαυρων» ήταν εντυπωσιακό, με τον Γιάννη Κωνσταντέλια να πλασάρει και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη για το 1-0, μετά από την πάσα «πάρε-βάλε» του Μπάμπα Ράχμαν.

Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση και ήρθε από τα μαγικά πόδια του Πινέδα, ο οποίος με καταπληκτική ενέργεια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με σουτ (μαζί με τη βοήθεια του δοκαριού) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε το 1-1. Όλα αυτά πριν από την συμπλήρωση δέκα λεπτών στο ντέρμπι…

Η αντίδραση της ΑΕΚ, μετά το γκολ που δέχτηκε, ήταν εντυπωσιακή, άρχισε να ανεβάζει τις γραμμές της, ο Κουλιεράκης πήρε την μπουκιά μέσα από το στόμα του Γιόνσον, με τον ΠΑΟΚ να έχει πρόβλημα στις δεύτερες μπάλες και τον Κοτάρσκι να λέει «όχι» στο εξ επαφής πλασέ του Πινέδα, που στο 19ο λεπτό άγγιξε το δεύτερο προσωπικό γκολ.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του, αλλά και πάλι είχε πρόβλημα. Οι παίκτες του Αλμέιδα έφταναν με άνεση στην περιοχή του και χρειάστηκε δεύτερη μεγάλη επέμβαση από τον Κοτάρσκι στο πλασέ του Αραούχο (32’) και πέντε λεπτά αργότερα (37’) ήταν η σειρά του Αθανασιάδη να πει «όχι» στην κεφαλιά του Κουλιεράκη για να μείνει το 1-1. Ο Έλληνας γκολκίπερ της ΑΕΚ έκανε την απόκρουση του αγώνα στην εξ επαφής κεφαλιά του Σβαμπ στο 39ο λεπτό.

Ματσάρα και στο δεύτερο μισό

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μια αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, ο Σάστρε πέρασε στο ματς αντί του Οτο, με τους «ασπρόμαυρους» στο πρώτο δεκάλεπτο να έχουν τον έλεγχο και την μπάλα στην κατοχή τους, να είναι καλύτεροι από τους φιλοξενούμενους να μοιάζουν κουρασμένοι, κυρίως ο Αραούχο, τον οποίο έβγαλε ο Αλμέιδα βάζοντας στο ματς τον Αμραμπατ και τον Γκατσίνοβιτς στη θέση του Ελίασον.

Ο ΠΑΟΚ έψαχνε μέσα από τις πολλές στατικές μπάλες να απειλήσει και το έκανε στο 67ο λεπτό με τον Κωνσταντέλια να αγγίζει το δεύτερο γκολ, αλλά τον Αθανασιάδη με εκπληκτική απόκρουση να διώχνει σε κόρνερ το πλασέ του 21χρονου μεσοεπιθετικού.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που απ' το πουθενά βρήκε το δεύτερο γκολ από μια στατική φάση, που ξεκίνησε από ένα φάουλ του Κουλιεράκη στον Πόνσε, το οποίο αμφισβήτησαν και διαμαρτυρήθηκαν έντονα από τον ΠΑΟΚ, με τον Κροάτη αμυντικό να εκμεταλλεύεται την απόκρουση του Σβαμπ και την κόντρα της μπάλας πάνω στον Κοτάρσκι για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας στο 76ο λεπτό το 1-2.

Ο ΠΑΟΚ το «γύρισε» με «Ντέλια» και Σάστρε

Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Ο Σαμάτα κυνήγησε μια χαμένη μπάλα, ο Κάλενς δεν απομάκρυνε, η άμυνα της ΑΕΚ ήταν σε πλήρη ανισορροπία και ο Κωνσταντέλιας με όλη την άνεση του έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας στο 81ο λεπτό σε 2-2.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που βρήκε γκολ νίκης στο 90ο λεπτό σε μια φάση που ξύπνησε αναμνήσεις από το… παρελθόν, αλλά αυτή τη φορά, μετά από εξέταση του VAR, μέτρησε κανονικά! Ο Σάστρε έπιασε μια βολίδα έξω από τη μεγάλη περιοχή και «κάρφωσε» την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει αυτή τη φορά Αθανασιάδη για να κάνει το 3-2 και να βάλει φωτιά στην Τούμπα!

MVP: Ο Γιάννης Κωνσταντέλιας με τα δύο γκολ του και την εντυπωσιακή απόδοσή του δικαιούται τον τίτλο του πολυτιμότερου.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥΣ: Ο Κοτάρσκι στο πρώτο μέρος και ο Αθανασιάδης στο ίδιο διάστημα, αλλά και στο β΄ μέρος ήταν καθοριστικοί για τις ομάδες τους.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Αραούχο έμοιαζε από το ξεκίνημα του β’ μέρους να έχει μείνει από δυνάμεις και έδωσε πολύ χώρο στον ΠΑΟΚ.

Η ΓΚΑΦΑ: Τα λάθη από Κάλενς και Αθανασιάδη έφεραν το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Ο Γερμανός Ρόμπερτ Σρέντερ προσπάθησε να κρατήσει το ματς, έβγαλε κάποιες κίτρινες κάρτες, κάποιες δεν έβγαλε, με τον ΠΑΟΚ να φωνάζει για το φάουλ από το οποίο προήλθε το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος της ΑΕΚ στο δεύτερο μισό του ντέρμπι, δεν πανικοβλήθηκε στο 1-2 του Βίντα, έβγαλε αντίδραση, βρήκε δύο γκολ με Κωνσταντέλια και Σάστρε παίρνοντας μια σπουδαία νίκη που τον κρατάει ζωντανό και βάζει φωτιά στο πρωτάθλημα. Για την ΑΕΚ ήταν μια χαμένη ευκαιρία να κλειδώσει τον τίτλο απόψε στην Τούμπα.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι Οτο (46’ Σάστρε), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Σβαμπ (78’ Οζντόεφ), Α. Ζίβκοβιτς (77’ Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας, Τάισον (93’ Βιεϊρίνια), Τόμας (70’ Σαμάτα)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Κάλενς, Βίντα, Ρότα (78’ Γκαρσία), Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα, Ελίασον (66’ Αμραμπατ), Αραούχο (66’ Γκατσίνοβιτς), Πόνσε (78’ Τσούμπερ),