Πάφος - Ομόνοια 1-1: Συμβιβασμός στην... πρόβα του τελικού κυπέλλου

Newsroom
παφος ομονοια τελευταια αγωνιστικη
Πάφος και Ομόνοια ήρθαν ισόπαλες με 1-1 στο «Στέλιος Κυριακίδης» στην τελευταία αγωνιστική των play off του πρωταθλήματος (11/5). Οι γηπεδούχοι άφησαν πολλές καλές ευκαιρίες να φύγουν ανεκμετάλλευτες και δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το ματς. Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις των δύο ομάδων δεν έχουν ολοκήρωθεί, καθώς οι δύο αντίπαλοι θα τεθούν αντιμέτωποι και στον τελικό κυπέλλου (18/5).

Πρόβα τελικού κυπέλλου ήταν η αναμέτρηση ανάμεσα σε Πάφο και Ομόνοια για την τελευταία αγωνιστική των play off του πρωταθλήματος Cyta (11/5).

Το πρώτο πεντάλεπτο του ματς κύλησε χωρίς να υπάρχει κάτι ουδιώδες. Αυτό μέχρι το 11ο λεπτό, όταν ο Χραλάμπους έκανε φάουλ μέσα στην περιοχή το οποίο ξεσήκωσε διαματυρίες για πέναλτι. Ύστερα από έλεγχο της φάσης διαπιστώθηκε όιτ υπήρχε παράβαση και ο Φελλάς υπέδειξε πέναλτι υπέρ της Ομόνοιας.

Ο Χαμάς το εκτέλεσε, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Ίβουσιτς που έπεσε σωστά και έδιωξε την μπάλα.

Στο 13', η Πάφος είχε την πρώτη της καλή ευκαιρία με τον Πέπε να δοκιμάζει ένα σουτ που έφυγε πάνω από την εστία των αντιπάλων.

Η Ομόνοια προηγήθηκε στο 15' μετά από αυτογκόλ του Δημητρίου. Ο Αλιούμ έκανε τη σέντρα, ο Μπάκιτς πήρε την κεφαλιά για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο αυτή κόντραρε στον αμυντικό της Πάφου.

Η τελευταία ευκαιρία για την Πάφο στο πρώτο μέρος σημειώθηκε στο 33'. Ο Γκολντάρ έκανε το πλασέ αλλά ο Ουζόχο μπλόκαρε.

3

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό κι από τα πρώτα λεπτά προσπαθούσαν να παραβιάσουν την εστία του Ουζόχο, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 48', ο Γκολντάρ έπιασε μία κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ του Πέπε αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το 1-1.

Οι παίκτες του Καρσέδο έφτασαν στο ζητούμενο στο 61ο λεπτό, με τον Ζάιρο να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα, φέροντας το ματς στα ίσα. Στο 65' και πάλι ο Βραζιλιάνος απέιλησε τον Ουζόχο, αλλά αυτή τη φορά η προσπάθειά του δεν είχε αποτέλεσμα.

Η Πάφος δεν σταματούσε να ψάχνει το γκολ της ανατροπής και στο 67' ο Κοντρέρας και πάλι απείλησε με κεφαλιά υποχρεώνοντας τον γκολκίπερ της Ομόνοιας σε μία εντυπωσιακή απόκρουση.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Πάφος FC (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Δημητρίου, Γκολντάρ, Κβίντα, Μπότσκαϊ, Ναμ, Πέπε, Ντράγκομιρ (60′ Μπρούνο), Τζάτζα (60′ Κοντρέρας), Τάνκοβιτς (77′ Βαλακάρι), Ζάιρο (77′ Τουμάσι).

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου): Ουζόχο, Μίλετιτς, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς (59′ Σιπριάνο), Κούσουλος (59′ Μπασιρού), Χαραλάμπους (59′ Κασάμα), Σίμιτς, Αλιούμ, Σεμέδο (74′ Κακουλλής), Μπάκιτς.

@Photo credits: SAVVIDES PRESS SPORTS PHOTOGRAPHERS LTD / TELIS CHRISTOU