Bundesliga: Υποβιβάστηκε η Ντάρμσταντ, έμεινε «ζωντανή» η Κολωνία στη μάχη της παραμονής

darmstadt_bund2

bet365

Η Ντάρμσταντ ηττήθηκε εντός έδρας από τη Χάιντενχαϊμ (0-1) και υποβιβάστηκε στη δεύτερη κατηγορία της Γερμανίας. Νωρίτερα, Μάιντς και Κολωνία ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1 στην έδρας της πρώτης, ενώ Γκλαντμπαχ και Ουνιόν «κόλλησαν» στο μηδέν.

Η Χάιντενχαϊμ επικράτησε εκτός έδρας της Ντάρμσταντ με 1-0 και η ομάδα του Τόρστεν Λίμπερκνεχτ υποβιβάστηκε και «μαθηματικά» στη δεύτερη κατηγορία της Γερμανίας. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Νίκολα Ντόβενταν στο 90ο λεπτό του αγώνα. Η Ντάρμσταντ με αυτό το αποτέλεσμα υποβιβάστηκε στην Bundesliga 2, τρεις στροφές πριν το τέλος του γερμανικού πρωταθλήματος.

«Μοιρασιά» για Μάιντς και Κολωνία

Μάιντς και Κολωνία αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1 στη «MEWA Arena», στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν πρώτοι τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 29ο λεπτό, μετά το σουτ του Ονισίβο και την ασθενή απόκρουση του Σβέμπε, ο Λεάντρο Μπαρέιρο από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στην επανάληψη, η Κολωνία ανέβασε ρυθμό και με το «καλημέρα» κέρδισε πέναλτι στο 48', το οποίο ωστόσο δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ ο Λούκα Βάλντσμιντ που έστειλε την μπάλα άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και στο φινάλε του αγώνα, έφτασαν στην ισοφάριση από τα 11 βήματα και την εύστοχη εκτέλεση του Φλόριαν Κάιντς για το τελικό 1-1. Κάπως έτσι, η Μάιντς έχασε την ευκαιρία να βγει από την επικίνδυνη ζώνη και η Κολωνία κράτησε «ζωντανές» τις ελπίδες της για παραμονή στην Bundesliga.

«Κόλλησαν» στο μήδεν Γκλάντμπαχ και Ουνιόν

Τα ανεπιτυχή αποτελέσματα συνεχίστηκαν για την Ουνιόν Βερολίνου, που πήρε μεν τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Γκλάντμπαχ, ωστόσο παρέμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Καλύτερη στιγμή του αγώνα ήταν το δοκάρι του Φόλαντ στο 25ο λεπτό που τράνταξε το δοκάρι του Νίκολας. Κάπως έτσι, η Ουνιόν έμεινε στη 14η θέση με 30 βαθμούς και η Γκλάντμπαχ στη 13η με 32 πόντους.