Αργεντινή - Νότια Αφρική 2-2: Πάλεψε και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας η «Αλμπισελέστε»

Newsroom
argentina

bet365

Αργεντινή και Νότια Αφρική συμβιβάστηκαν με την ισοπαλία 2-2, η οποία κρατάει και τις δύο ζωντανές στο τουρνουά, αλλά μειώνει τις ελπίδες τους για πρόκριση.

Ο προπονητής της Αργεντινής είπε στην ομάδα του να «παίξει με την αγάπη που αξιοποιεί με τον καλύτερο τρόπο το ποδόσφαιρό μας» πριν τελικά η «Αλμπισελέστε» κάνει μια εντυπωσιακή ανατροπή από δύο γκολ παθητικό για να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στη Νότια Αφρική. Η Banyana Banyana ήταν έτοιμη να πάρει την πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση στο Ντάνεντιν, αλλά τελικά έπρεπε να αρκεστεί στον πρώτο της βαθμό, αφού η Αργεντινή σκόραρε δύο φορές μέσα σε πέντε λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Οι Αφρικανές πέτυχαν γκολ με τη Μοτάλο με την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου και την Γκατλάνα στο 66ο λεπτό και έδειχναν άνετες στον αγωνιστικό χώρο, όμως η Αργεντινή χρειάστηκε πέντε λεπτά για να φέρει το ματς στα ίσια και να δώσει παράταση στις ελπίδες της για πρόκριση. Η «Αλμπισελέστε» αρχικά μείωσε με την Μπράουν στο 74’ και στο 79’ με η Νούνιες «έγραψε» το τελικό 2-2.

@Photo credits: Getty Images/Ideal Image